Vilka kommer?

Följande personer är just nu registrerade som deltagare, talare och utställare på Automation Summit. Listan uppdateras kontinuerligt.

Namn Organisation
Gunilla Voldstad ABB
Lars Ledung ABB
Elise Thorud ABB
Fredrik Norlund ABB
Björn Jonsson ABB
Maria Beijbom ABB AB
Åsa Ekblad ABB AB
Lena Stridsman ABB AB
Tomas Lagerberg ABB AB, Corporate Research
Staffan Elfving ABB AB, Robotics, RMRO/PRP
Anders Aabakken ABB FACTS
Henrik Hallin ABB Industrial Automation
Christoffer Björklund ABB Industrial Automation
Joakim Askviken ABB Industrial Automation
Ingrid Johanson ABB Industrial Automation
Inga Näslund ABB Industrigymnasium
Bengt Nilson ABB Robotics
Gustaf Flodström ABB Robotics & Motion
Mikael Miglis ABB Service
Arne Korman Acando Consulting AB
Magnus Carlsson Acando Consulting AB
Mattias Nässén Acando Consulting AB
Soran Rashidzadeh Acando Consulting AB
Johan Eklund Addiva AB
Stefan Berntsson AH Automation AB
Joakim Stolpe Amazon Web Services
Elmira Köhlström Arbetsförmedlingen, Arbetsgivarservice
Åsa Lagerstedt Automation Region
Catarina Berglund Automation Region
Stefan Hollertz Automation Region
Helena Blackbright Automation Region
Lars Krantz Automation Region
Karin Wiik Automation Region
Bernt Henriksen Automation Region
Robert Nyberg Automation Region
Pia Strand Runsten Automation Region
Ingemar Lidhamn Automation Region
Gunnar Iggendal Automation Region
Anna Sandberg Automation Region
Marianne Franzén Automation Student – stolt mamma
Thomas Fröberg Avalon Innovation Technology AB
Johanna Eriksson Avalon Innovation Technology AB
Patrik Sanneklint Avalon Innovation Technology AB
Maria Olsson Avalon Innovation Technology AB
Dag Lindahl Avalon Innovation Technology AB
Agneta Andersson Avalon Innovation Technology AB
Stefan Rönning Berotec
Agne Bogren BL Instruments AB
Mikael Johnsson Blekinge Tekniska Högskola
Göran Liljegren Blue Institute
Benjamin Ståhl Blue Institute
Örjan Larsson Blue Institute & PiiA
Jyrki Salmela BoldArc
Marcus Fröberg BoldArc
Rasmus Pettersson Build-r AB
Julia Fransson Build-r AB
Erik Stridell byBrick Interface AB
Johanna Tömmervik byBrick Interface AB
Elin Sjöström byBrick Interface AB
Cecilia Hyrén Cecilia Hyrén AB
Helena Berggren Claridian AB
Emelie Wahlström Combient AB
Jan-Erik Gustavsson Combient AB
Anders Sageborn Create Business Incubator AB
Niklas Sikström Create Business Incubator AB
Erik Marhaug Data Respons
Tobias Vahlne EIT Digital
Björn Eriksson Ekebacka konsult
Ann Kittendorff Elmia AB
Daniel Johansson Empir Industry AB
Sasan Shaba Energimyndigheten
Binella Vannesjö Energimyndigheten
Göran Stegrin Energimyndigheten
Johan Torsner Ericsson
Thomas Mako Eskilstuna ElektronikPartner AB
Roland Holm Eskilstuna ElektronikPartner AB
Frida Axelsson expectrum, Västerås marknad & näringsliv AB
Catrin Wiström expectrum, Västerås marknad & näringsliv AB
Lisa Kilestad expectrum, Västerås marknad & näringsliv AB
Ellinor Lindström Finalist i Automation Student
Isa Nedersjö Finalist i Automation Student
Fredrik Svensson Finalist i Automation Student
Niclas Busck Finalist i Automation Student
Sara Edin FindIT
Britta Haag FindIT
Pär Erik Martinsson FindIT
Madeleine Martinsen Forskarstudent
Jonas Bilberg Fotograf
Mattias Bäckström Frontit AB
Lennart Christensson GE Digital
Jakob Johansson Gleechi AB
Stefan Wrenfelt Gluggen Film & Video
Ingemar Bygdestam Gluggen Film & Video
Håkan Nytorp Hakan Nytorp Management AB
Patric Jansson HiQ
Hanna Pehrson HiQ
Michael Gunnarsson HiTest AB
Niclas Björsell Högskolan i Gävle
Per Mattsson Högskolan i Gävle
Ingemar Sjöberg ifm electronic ab
Jonas Lindgårde ifm electronic ab
Joakim Nyberg IIOX AB
Patrik Björkman IIOX AB
Erik Tengedal Imagimob AB
Karl Elisson Innovationsstudent, Mälardalens högskola
Sofia Bredberg Innovationsstudent, Mälardalens högskola
Maximilian Adamsson Innovationsstudent, Mälardalens högskola
Samia Dahir Idriss Innovationsstudent, Mälardalens högskola
Johan Graff Andersson Innovationsstudent, Mälardalens högskola
Ekkawit Phaenwichit Innovationsstudent, Mälardalens högskola
Maria Lindström Innovationsstudent, Mälardalens högskola
Anthony Kumlin Innovationsstudent, Mälardalens högskola
Cecilia Sjödin Innovationsstudent, Mälardalens högskola
Shirko Moradian Innovationsstudent, Mälardalens högskola
Johanna Malmstedt Innovationsstudent, Mälardalens högskola
Sarah Larsson Innovationsstudent, Mälardalens högskola
Beatriz Flores Avalos Innovationsstudent, Mälardalens högskola
Marlene Zufic Innovationsstudent, Mälardalens högskola
Emil Sundberg Innovationsstudent, Mälardalens högskola
Anne-Marie Eklund Löwinder Internetstiftelsen i Sverige
Lars Lundberg IT&Telekomföretagen
David Mothander IT&Telekomföretagen
Marita Forsell IUC Dalarna
Anders Wäppling IUC Norr AB
Anders Björk IVL Svenska Miljöinstitutet
Maria Engzell Jobba i Västerås/Energy Competence Center
Samuel Strömgren Jobba i Västerås/Energy Competence Center
Rasmus Palazzi Jobba i Västerås/Energy Competence Center
Björn Nordén Jobba i Västerås/Energy Competence Center
Eva Holmström Karlskoga Automation AB
Markus Hällström Koteko AB
Kennet Rydelius Koteko AB
Lars Cardemar KUKA Nordic AB
Monica Sannerblom Kungl. Ingenjörsvetenskapsakademien (IVA)
Jan Westberg Kungl. Ingenjörsvetenskapsakademien (IVA)
Johan Carlstedt Kungl. Ingenjörsvetenskapsakademien (IVA)
Peter Modig Level21
Beatrice Björk Level21
Axel Nordin LTH
Niklas Fors Lunds universitet
Magnus Månson Magikon
Daniel Akenine Microsoft
Samuel Baudin MITC
Marcus Fredriksson MITC
Anna Sannö MITC
Gabriella Mast Weggeman MITC
Anders Fundin MITC
Niklas Olsson MITC
Daniel Gåsvaer MITC
Michael Rydell MITC
Anna Bird MITC
Ulrika Allgren Strand MITC
Jonas Stier Mälardalens högkola/Högskolan Dalarna
Niklas Holmström Mälardalens högskola
Veronica Hedman Mälardalens högskola
Anders Persson Mälardalens högskola
Gertrud Fager Mälardalens högskola
Konstantinos Kyprianidis Mälardalens högskola
Adesuwa Omorede Mälardalens högskola
Erik Lindhult Mälardalens högskola
Loe Önnered Mälardalens högskola
Håkan Mattsson Mälardalens högskola
Carina Sjödin Mälardalens högskola
Christer Nygren Mälardalens högskola
Peter Selegård Mälardalens högskola
Therése Eriksson Mälardalens högskola
Ayoub Ayoub Mälardalens högskola
Magnus Wiktorsson Mälardalens högskola
Rickard Willman Mälardalens högskola
Axel Forsberg Mälardalens högskola
Damir Isovic Mälardalens högskola
Peter Lindfors Mälardalens högskola
Stefan Eck Mälardalens högskola, PROMPT
Joanna Szyfter Mälardalsrådet
Henrik Wickström Mälarenergi AB
Jenny Lindmark Mälarenergi AB
Fredrik Edlund Mälarenergi AB
Christer Nordmark Mälarenergi AB
Julie Rosenqvist Mälarenergi AB
Cecilia Johansson Mälarenergi AB
Nicklas Hällman Mälarenergi AB
Thomas Bergerham Mälarenergi Elnät AB
Per-Olow Ohlson Novotek Sverige AB
Fredrik Karlsson Ny Teknik
Karolina Winbo Näringsdepartementet
Joakim Bourelius Näringsdepartementet
Daniel Ferreira Näringsdepartementet
Mikael Damberg Näringsdepartementet
Gisele Mwepu Okapi Finance Int.AB
Pablo Müller OMRON electronics AB
Stefan Lindau Panasonic
Stefan Nordenfors Phoenix Contact AB
Björn Andersson Prevas AB
Patrik Olsson Bichis Prevas AB
Per Åhman Prevas AB
Arne Larsson Prevas AB
Karl-Gustav Ramström Prevas AB
Helena Lundin Prevas AB
Weronica Nieminen Prevas AB
Admir Abdurahmanovic PrimeKey Solutions AB
Jonatan Bunne PrimeKey Solutions AB
Magnus Lilienström Process Nordic
Mats Irstam Process Nordic
Emilie Anér Regeringskansliet
Bo Wictorin Regionförbundet Sörmland
Emma Hanson Regionförbundet Sörmland
Daniel Lind Rejlers Sverige AB
Niklas Grybe RISE
Ola Wallberg RISE Acreo AB / Fiber Optic Valley
Gunn-Mari Löfdahl RISE S&T Mätteknik
Åsa Rudström RISE SICS
Anders OE Johansson RISE SICS Västerås AB
Malin Rosqvist RISE SISC Västerås
Kristian Sandström RISE SISC Västerås
Peter Wallin RISE SISC Västerås
Helena Jerregård RISE SISC Västerås
Ove Leichsenring Robotdalen
Klas Larsson Robotdalen
Åsa Nordin Robotdalen
Erik Hellström Robotdalen
Mattias Smedman Rockwell Automation AB
Christoffer Nordström Rockwell Automation AB
Häkan Kallenberg Rockwell Automation AB
Martin Ohlsson Rockwell Automation AB
Andreas Runsten Rockwell Automation AB
Johan Ydeskog Rockwell Automation AB
Henri Putto Rockwell Automation AB
Hans Olofsson Scania CV
Robert Bergkvist Scania CV AB
Tomas Berg SCHUNK Intec AB
Lars-Ove Skoglund Senseair
Roland Kvillborn Servicemaf AB
Jan Erik Ekelöf Sharp and Soft Development AB
Mikael Andersson Sharp and Soft Development AB
Mimmi Alladin Siemens AB
Stefan Krusell Siemens AB
Mikael Kraft Siemens AB
Tony Bergström Siemens AB
Rikard Skogh Siemens AB
Jenny Pikkarainen Sigholm
Andres Dingvall Rauchwerger SIS – Swedish Standards Institute
Roland Linderborg Skellefteå Kraft AB
Conny Callin Skl Kommentus
Katarina Nylander Spotscale
Isak Runsten Student LTU
Billy Lindgren Student, Mälardalens högskola
David Songmahadthai Student, Mälardalens högskola
Henrik Falk Student, Mälardalens högskola
Haris Hadzic SunCom
Tommy Jonsson SunCom
Annika Persson Svenska Mässan
Ola Lundqvist Svenska Mässan
Pia Nyzell Svenska Mässan
Lars Liljegren Sveriges ingenjörer
Peter Bökmark Swerea IVF AB
Jan Levén Swerea MEFOS AB
Rolf Lindström SynerLeap
Gaetana Sapienza SynerLeap
Peter Löfgren SynerLeap
Johanna Frelin Tengbom
Björn Langbeck Tillväxtverket
Gunilla Thorstensson Tillväxtverket
Jan Olersbacken Trafikverket
Marina Rantanen Modeer TU Dortmund
Marie Gidlund Umeå Kommun
Mikael Söderström Umeå universitet, Inst. för informatik
Lisa Guan Unibap AB (publ)
Fredrik Bruhn Unibap AB (publ)
Lena W Jansson Unibap AB (publ)
Mikael Klintberg Unibap AB (publ)
Ingrid Engström Unibap AB (publ)
Gunnar Bergstedt Unibap AB (publ)
Hans Enocson Unibap AB (publ)
Anette Thorell Verkstadstidningen Förlags AB
Anna Chiara Brunetti Vinnova
Moa Eklund Vinnova
Göran Andersson Vinnova
Mikael Hedelind Vinnova
Annika Zika-Viktorsson Vinnova
Per Fredriksson Vishay Nobel AB
Eva Lilja Västerås stad
Anton Reveny WAGO SVERIGE AB
Simon Nilsson WAGO SVERIGE AB
Jenny Sjödahl Westermo AB
Mats Myhr Westermo Data Communication AB
Håkan Kempe Westermo Data Communication AB
Mikael Åslund Westinghouse
Kim Andersson Westinghouse

Totalt 288 deltagare

Guldpartner

Silverpartner

Arrangörer

I samarbete med