Talarpresentationer 2013

Presentationer i plenum

Charlotte Brogren, generaldirektör Vinnova
Hämta presentation i pdf-format »

Igor Savicic, head of Train Control and Management System (TCMS), Bombardier
Hämta presentation i pdf-format »

Johan Hallén, vd Westinghouse Electric Sweden

Prisutdelning Automation Student (under ledning av Johan Hallén)
Hämta presentation i pdf-format »

Petra Sundström, Lab Manager for the Interaction, Design and Innovation laboratory at SICS, research leader in the Mobile Life VINNex centre
Hämta presentation i pdf-format »

Mats Lindgren, vd Kairos Future

Spår 1: Branschöverskridande automation

Anders Sjöberg, delägare Digital Mechanics och Your 3D Print
Hämta presentation i pdf-format »

Jonas Berg, produktionsdirektör Mackmyra svensk whiskey
Hämta presentation i pdf-format »

Mikael Cordes, Engineering Manager Automation, PRC Engineering

Johan Ydeskog, Key Account Mananager End User, Rockwell Automation
Hämta presentation i pdf-format »

Magnus Edblom, Head of District Sales, Beijer Electronics Automation
Hämta presentation i pdf-format »

Spår 2: Processautomation

Örjan Larsson, Senior Advisor vid Blue Institute
Hämta presentation i pdf-format »

Kent Tano, forskningschef LKAB
Hämta presentation i pdf-format »

Mats Johansson, Projektledare Arrowhead
Hämta presentation i pdf-format »

Johan Åkesson, Technical Director, Modelon AB
Hämta presentation i pdf-format »

Jörgen Wrennfors, försäljningschef processautomation Sverige, Siemens
Hämta presentation i pdf-format »

Oscar Carlsson, R&D Engineer, Midroc Automation
Hämta presentation i pdf-format »

Spår 3: Innovation

Susanne Timsjö, Manager Software Architecture and User Experience, ABB

Nina Bozic och Jennie Schaeffer, doktorander på Mälardalens högskola
Hämta presentation i pdf-format »

Pierre Schäring, Control Room Designer and CEO, CGM

Georg Lannge, Sales Solution & Segment Manager Industry, Schneider Electric
Hämta presentation i pdf-format »

Gertrud Fager, projektledare för Automation Regions socialfondsprojekt Automationskompetens
Hämta presentation i pdf-format »

Spår 4: Robotik

Danica Kragic, robotforskare, KTH

Johan Frisk, vd, OpiFlex Automation
Hämta presentation i pdf-format »

Andreas Rosén, Method developer Robotics, Digital factory, Scania
Hämta presentation i pdf-format »

Spår 5: Kraft & energi

Anita Aspegren, chef Avdelningen för energieffektivisering, Energimyndigheten
Hämta presentation i pdf-format »

Lars Lindqvist och Tomas Eriksson, Optimation
Hämta presentation i pdf-format »

Peter Dahlström, Senior Partner på Solvina
Hämta presentation i pdf-format »

Samuel Strömgren och Björn Nordén, Jobba i Västerås
Hämta presentation i pdf-format »

Spår 6: M2M, Internet of Things

Anna-Karin Nystedt, Senior Sales Consultant, Ericsson
Hämta presentation i pdf-format »

Jacob Norrby, Säljchef, Prevas
Hämta presentation i pdf-format »

Martin Ekström, Universitetslektor, Avdelningen för intelligenta framtida teknologier, Mälardalens högskola
Hämta presentation i pdf-format »

Anders Trana, Head of R&D, Global M2M Services, TeliaSonera
Hämta presentation i pdf-format »

Judith E Y Rossebø, Security expert Corporate Research, ABB
Hämta presentation i pdf-format »

Guldpartner

Arrangörer

I samarbete med