Konferensprogram

Registrering med morgonfika

08:00 - 09:00

Vi startar dagen med kaffe och smörgås i utställningen där våra partner visar upp sina smarta produkter och tjänster.

Läs mer

Block 1: Välkommen

09:00 - 10:00

Introduktion till konferensens tema, innehåll och medverkande aktörer.

Läs mer

Inbjuden talare

Claudia Olsson, innovations­ledare och framtidsspanare

Claudia Olsson har på regeringens uppdrag upprättat ett framtids­scenario för det digitala Sverige 2030. Hon driver företaget Exponential AB och utsågs 2017 till ”Young Global Leader” av World Economic Forum.

Läs mer

Förmiddagsfika

10:00 - 10:30

Mera kaffe och mingel i utställningen.

Läs mer

Block 2: Exempel från storföretagen

10:30 - 11:30

Storföretagen beskriver hur de arbetar och hur de ser på framtiden.

Läs mer

Case: Siemens

Mikael Kraft, Business Unit Manager, Siemens

Läs mer

Case: ABB

Susanne Timsjö, Manager Robots and Applications Sweden, ABB

Läs mer

Case: Volvo Group

Anna Westerberg, Director Technology Strategy & Innovation, Volvo Group

Läs mer

Case: Microsoft

Mikael Fischer, Manufacturing Industry Lead, Microsoft

Läs mer

Mingellunch

11:30 - 12:30

Lunch serveras i utställningen.

Läs mer

Block 3: Transformation sessions

12:30 - 14:00

Indelning i tre tematiska spår där vi med hjälp av företagsexempel fördjupar diskussionen.

Läs mer

Skenande teknikutveckling men stagnerad produktivitet – hur hänger det ihop?

Mats Kinnwall, chefekonom på Teknikföretagen

Under de senaste 20 åren har världens ledande ekonomier upplevt en vikande produktivitetstillväxt – trots att teknikutvecklingen har gått snabbare än någonsin tidigare. Hur kan vi förklara detta och vad är egentligen produktivitet utifrån ett ekonomiskt perspektiv?

Flexibel automation – OpiFlex

Johan Frisk, vd och grundare, OpiFlex

Läs mer

Flexibel automation – Skymaker

Kristofer Skyttner, vd och grundare, Skymaker

Läs mer

Intelligenta system – Univrses

Jonathan Selbie, COO, Univrses

Läs mer

Intelligenta system – Omron

Martin Brolin, Area Sales Manager, Omron

Läs mer

Uppkopplad industri – Stream Analyze

Daniel Spahr, COO, Stream Analyze

Läs mer

Eftermiddagsfika

14:00 - 14:30

Mera kaffe och mingel i utställningen.

Läs mer

Block 4: Utmaningen

14:30 - 15:30

Panel summerar diskussionerna inom de tematiska spåren och bjuder in den politiska makten till dialog.

Läs mer

Summering och fokus framåt

15:30 - 16:00

Vinnaren av studenttävlingen Automation Student presenterar sitt arbete. Moderatorerna summerar dagen tillsammans med arrangörerna.

Läs mer

Mingel, avslutning

16:00 - 16:30

Läs mer

Guldpartner

Arrangörer

I samarbete med